Okazji do wręczania prezentów jest wiele. Urodziny, imieniny, rocznice ślubu, wesela czy też święta to tylko najbardziej popularne z nich. W zależności od ,,rangi” danego spotkania, upominek przyjmuje różną formę. Znajomość danej osoby, jej preferencji oraz ogólne życzenie wpływa na zakup określonego produktu.

Istnieją jednak sytuacje, w których pojawia się problem, związany z nabyciem odpowiedniego podarunku. Brak pomysłu skutecznie zaprząta myśli darczyńcy. Ostatecznie decyduje się on na wybór nie zawsze trafny. Tymczasem świadomość zakupu właściwego prezentu jest bardzo ważna. Wpływa na komfort psychiczny, który pozwoli na lepsze cieszenie się z danej okazji. Niektórzy podchodzą do tematu zbyt emocjonalnie i mają tendencje do dramatyzowania. To właśnie dla nich pomocny okazać może się zestaw najbardziej wszechstronnych prezentów.

Uniwersalne podarunki

Niektóre prezenty są uniwersalne, bez względu na wiek czy też okoliczności. Przyjęło się, że do grona takich produktów zaliczyć można rozmaite alkohole.

Nabycie butelki szlachetnego trunku to jednak ciężka decyzja. Różne preferencje obdarowywanych wpływają na czas spędzony na porównywaniu poszczególnych ofert.

Przed przystąpieniem do właściwego zakupu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czynniki determinujące wybór są rozbudowane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby je nieco uprościć. Najbardziej na decyzję wpływają następujące faktory:

 • okoliczność wręczenia
 • wiek
 • płeć
 • indywidualne preferencje
 • budżet przeznaczony na prezent.

Owych czynników jest o wiele więcej. Na podstawie tylko tych podanych powyżej, możliwe jest jednak stworzenie odpowiedniego profilu obdarowywanej osoby.

Dla przykładu, na popularną ,,parapetówkę” odbywającą się u kobiety dobrym pomysłem na prezent okazać może się wino. Wiekowy ojciec czy też wspólnik handlowy ucieszy się o wiele bardziej z wieloletniej whisky. Biznesmen dbający o swoją reputację, zwróci ochoczo wzrok na butelkę koniaku. Przykłady można mnożyć i stworzyć całą listę okoliczności wraz z pasującym do nich trunkiem.

Generalne zasady

Zamiast tego, warto zastanowić się nad ogólnymi zasadami doboru. Poniżej wymieniono trunek wraz z przykładami jego wręczenia. Oczywiście, jest to tylko propozycja, nie należy jej traktować jak reguł matematycznych czy też zasad fizyki. Każdy posiada indywidualne preferencje, zazwyczaj również to obdarowujący zna najlepiej drugą osobę. Kilka pospolitych połączeń przedstawiono poniżej:

 • wino – idealne dla kobiet na drobne okazje, forma podziękowania kontrahentowi za owocną współpracę
 • szampan – napój stricte kobiecy, prawdziwy szampan (z regionu Szampanii) to także przejaw znacznego gestu w biznesie
 • whisky – mocny trunek przeznaczony dla wiekowych, silnych mężczyzn oraz koneserów
 • koniak – kolejny szlachetny trunek na liście, idealny jako forma podziękowania w kontaktach biznesowych
 • burbon, rum – specyficzny prezent, trafiający w gusta najbardziej wybrednych oraz ciekawych nowych smaków
 • wódka – mało popularna forma podarunku, spotykana najczęściej w drogich odmianach, na przyjęciach rodzinnych.

Większe okazje i bardziej dostojne prezenty

Przedstawione połączenia tyczą się okazji małych, często rodzinnych. Zakup samego trunku zalecany jest przy właśnie takiej randze imprezy. Dla spotkań większego kalibru, do whisky czy też wina, należy odpowiednio dobrać pozostałe elementy.

Okrągłe rocznice ślubu, święta czy też prezenty biznesowe należą do bardziej konkretnych okazji. W takim wypadku dobrą decyzją zdaje się zakup kosza upominkowego. Łączy on wytrawny trunek z zestawem słodkości oraz eleganckim opakowaniem. Wystawna forma prezentu przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym.

Zakup kosza prezentowego to odpowiednia decyzja jeżeli chce się pokazać gest oraz zwrócić uwagę. Może chodzić tutaj o szczególną formę podziękowania lub też bliski kontakt z drugą osobą.

Na rynku znaleźć można wiele form koszy upominkowych. Kluczowym przy podjęciu decyzji, będzie wybór wiodącego trunku, dookoła którego powstaje cała kompozycja. Proponowane zestawy zobaczyć można na przykład na stronie: http://www.nobilia.pl/kosze-upominkowe/kosze-prezentowe/meski-swiat-prezenty-dla-mezczyzn/ . Widnieją tam kosze tradycyjne jak i również skierowane do bardziej wymagających odbiorców.