Co to jest gafa to chyba każdy wie. Przypomnijmy jeszcze- gafa to po prostu nietaktowne zachowanie, które spowodowane jest niewiedzą jak należy się zachować w danej sytuacji, bądź nieuwagą. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z popełnionego nietaktu, a swoim zachowaniem mogliśmy sprawić komuś przykrość.

Jakie są najczęstsze przyczyny gafy? To z pewnością spóźnienie, kłamstwo, niedyskrecja, gadulstwo bądź zbytnia ciekawość.

Niewątpliwie spóźnianie się nie jest w dobrym tonie. Świadczy to o braku szacunku do drugiej osoby. Niepotrzebnie skazuje ją na czekanie oraz niepewność czy spotkanie w ogóle dojdzie do skutku. Kobiecie nie wypada się spóźnić na umówione spotkanie, choć niektórzy uważają, że jest to dopuszczalne. Śpiesząc się do kogoś jesteśmy nerwowi, zmęczeni oraz często niestety spoceni, co dodatkowo może być później przyczyną naszego złego samopoczucia. Jeśli spóźnienia nie da się wytłumaczyć nagłym wypadkiem, czy zdarzeniem losowym, na które nie mamy wpływu to jest to wyłącznie nasza wina. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia, choć wymaga to pewnej samodyscypliny oraz organizacji czasu. Warto wyliczyć sobie maksymalny czas, który będzie nam potrzebny aby dotrzeć na umówione spotkanie. Jeżeli wiemy wcześniej, że się spóźnimy to bezwzględnie należy o tym poinformować osobę z którą jesteśmy umówieni. Obecnie w czasach gdyż już w zasadzie każdy ma telefon komórkowy skontaktowanie się z kimś nie stanowi żadnego problemu.

Kłamstwo jest kolejną przyczyną gaf, jak również jest zachowaniem oczywiście złym i niewłaściwym. Czasem bywa brutalna i niekiedy należy w rozmowie z kimś zachować umiar i nie pleść tego co popadnie, gdyż nierozważnym gadaniem można kogoś urazić. Dla przykładu nie krytykuje się stroju drugiej osoby, czy jej uczesania. Warto zachować umiar w ocenianiu drugiej osoby, ale też nadmiernie nie „słodzić” jej, gdyż to również może być źle odebrane.

Kłamstwo nigdy nie popłaca. Osoba, która kłamie musi mieć dobrą pamięć, by zapamiętać wszystkie wersje, które opowiedziała różnym ludziom i nie pogubić się w tych opowieściach. Zdarzyć się może i tak, że opowiadając kłamstwa może obok znaleźć się ktoś znający prawdę, wówczas znajdziemy się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Jak widać kłamstwo ma nigdy nie popłaca.

Niedyskrecja jest związana w zasadzie w plotkarstwem bardzo do niego podobna. Rozpowiadanie innym tajemnic powierzonych przez kogoś jest wysoce niestosowne i podważa nasze zaufanie. Ktoś ciągle rozpowiadające tajemnice przestanie z pewnością być osobą lubianą i godną zaufania.

Jeśli chodzi o gadulstwo to tutaj sprawdza się stara zasada, że „mowa jest srebrem a milczenie złotem”. Zbytnia gadatliwość potrafi być męcząca dla otoczenia. Nie ładnie jest komuś przerywać podczas rozmowy, ani gadać bez opamiętania. Nie wszystkich interesuje nasz życiorys, problemy miłosne czy rodzinne. Wchodzenie komuś w słowo, jest zawsze niemile widziane.

Zbytnia ciekawość według powiedzenia to pierwszy stopień do piekła. Nie należy wtykać nosa w nieswoje sprawy.

Gafy można popełnić w różnych sytuacjach. Dużo czytając, znając reguły dobrego wychowania będzie można tych gaf unikać w życiu codziennym.

wstyd