Kwiaty są pięknym delikatnym prezentem. Można je wręczyć niemal na każdą okazję. Należy jednak poznać podstawowe zasady ich wręczania.

Odwiedzając chorego nie można przynosić kwiatów zbyt pachnących czy pylących, gdyż mogą one uczulać i męczyć chorą osobę zbyt intensywnym zapachem.

Parzysta liczba kwiatów ciętych jest z reguły zarezerwowana jest na uroczystości żałobne.

Na pozostałe okazje wręczamy kwiaty cięte w liczbie nieparzystej. Taka reguła przyjęła się w Polsce od dawna o warto jej przestrzegać aby nie urazić drugiej osoby. Zwłaszcza osoby starszej daty przywiązują uwagę to tego zwyczaju.

Niegdyś istniała jeszcze zasada, iż bukiet czerwonych kwiatów, szczególnie róż i goździków, wręcza kobiecie swojego życia jej mężczyzna. dać kobiecie tylko mężczyzna jej życia. Dzisiaj ta zasada nie jest już tak bardzo rygorystycznie przestrzegana.

Osobie mało znanej nie wręcza się kwiatów w doniczce. Można je dać jedynie osobie dobrze znanej, z którą łączą nas bliskie relacje.

Znaną zasadą jest również to, że kwiatów nie wręcza się mężczyznom. Choć nie ma nic złego gdy wręczamy bukiet w podziękowaniu lekarzowi czy profesorowi, czy dziadkowi.

Jeśli to para przychodzi z kwiatami w odwiedziny wówczas to mężczyzna wręcza bukiet na ręce pani domu. Jeżeli kwiaty przynosi dziewczyna i chłopak lub małżeństwo, to zawsze mężczyzna wręcza bukiet pani domu. W ten sposób wyraża do niej szacunek. Jeśli oprócz kwiatów przynoszony jest jeszcze prezent to wręcza go kobieta, chyba, że to gospodarz ma swoje święto i jego obdarowuje się kwiatami to wówczas wręcza je kobieta.

Należy pamiętać, aby wręczać bukiet zawsze kwiatami go góry a nie łodygami, jak to się niekiedy zdarza. Kwiaty, które owinięte są w papier można wcześniej odwinąć, jeśli mamy taką możliwość. Zróbmy to w samochodzie, w korytarza bądź innym miejscu zanim rozpoczniemy spotkanie. Folię przezroczystą natomiast można zostawić na kwiatach.

Wręczając bukiet należy również pamiętać o zasadzie, że bukiet trzymamy w lewej ręce gdy witamy się podając rękę, następie przykładamy go do prawej i wręczamy do drugiej osobie na lewą stronę, aby prawą ręką mogła za nie podziękować uściskiem dłoni. Warto bukiet włożyć do wody i postawić w widocznym miejscu.

Jeśli nie mamy możliwości wręczenia kwiatów osobiście to można je wysłać pocztą kwiatową bądź kurierem. Do wysyłanych kwiatów należy dołączyć bilecik bądź kartkę z życzeniami, tak aby odbiorca miał świadomość od kogo otrzymał miły prezent.

Jeśli kwiaty musimy kupić wcześniej należy dobrze zadbać o to, aby były w dobrej formie. Trzeba usuwać zwiędłe liście, oraz te które są zanurzone w wodzie. Łodygę odcina się pod ukosem ostrym nożem a następnie rozbija się ją na przykład młotkiem albo trzonkiem. Kwiaty wstawia się do wazonu z wodą mającą temperaturę pokojową. Nie ustawia się bukietu w pobliżu kaloryferów a także w miejscach zbyt mocno nasłonecznionych.

Warto dbać aby bukiet, który zamierzamy wręczyć był świeży oraz w dobrej kondycji. Nie wręcza się podwiędniętych kwiatów, nieświeżych, czy za suchych.

Bukiet nie musi być drogi i okazały, ważne aby był schludnie i ładnie skomponowany.

kwiaty